Festival Tarihçesi

Saygıdeğer Hemşehrilerim,

Sevgili Çocuklar,

Dünyada çocuklara yönelik özel bir bayram düzenleyen ilk ülke olmanın kıvancıyla kentimizde de bu büyük onuru ve mutluluğu yaşamak için kolları sıvayalı hayli zaman oldu…

İlk olarak, Kocaeli 23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği’miz 2005 yılında Bekirpaşa Belediyesi’nin ev sahipliğinde 6 ülke ile başlamış, daha sonra 2009 yılında Kocaeli Büyükşehir Belediye’mizin organizasyonu devralarak sahiplenmesi ile dünya çapında adından söz ettiren bir etkinlik haline dönüşmüştür.

2009 yılında Büyükşehir tarafından organize edilen ilk şenlikte 19 ülkeden 22 grup, 616 yabancı misafirin katılımı sağlanmıştır. Ardından her geçen yıl daha da öne çıkan şenliğimizin, 2012 yılına gelindiğinde ise daha büyük kitlelere ulaşması hedeflenmiş ve şenlik içerisine 23 Nisan Uluslararası Çocuk Eğitim ve Eğlence Fuarı eklenmiştir. Fuar, 23 Nisan’ı da içine alacak şekilde 4 gün süren etkinliklerle Kocaeli Uluslararası Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilmeye başlanmıştır.

Hızla gelişmiş ve büyümüş, 2013 yılında “Dünyanın 4-1 yanından geliyorlar” sloganı ile beşincisi gerçekleştirilmiştir. Şenlik, Amerika’dan Asya’ya, Avrupa’dan Afrika’ya kadar uzanan dev coğrafyada 44 farklı ülkeden 1100 misafir ile Türkiye´de düzenlenen en büyük 23 Nisan uluslararası çocuk şenliklerinden biri haline gelmiştir.

2015 yılında ise spor temasını öne çıkaran fuarımızda bayan voleybol turnuvası ile 8 – 13 yaş grubu uluslararası karate turnuvası ve daha pek çok spor aktivitesi düzenlenerek sporun hayatımızdaki önemine dikkat çekilmiştir.

2016 yılında ise Türkiye’nin en büyük bilim merkezlerinden birisi olan Kocaeli Bilim Merkezi’nde düzenlenen 23 Nisan Çocuk Şenliği’nde çocuklar, hem deneysel düzenekleri kullanmış, hem dünya bilim tarihine katkı sunmuş Türk – İslâm bilim adamlarını yakından tanıma ve buluşlarından örnekleri görme imkânına sahip olmuşlardır.

2017 yılında ise fuarda yine bir ilk yaşanmış ve ülkemizin dört bir yanından 83 çocuk takımının katılımıyla Türkiye’nin ilk Beyin Olimpiyatları gerçekleştirilmiştir. Böylece geleceğimiz olan yavrularımızın zihinsel gelişimi ile ilgili çok önemli bir organizasyona da ev sahipliği yapılmıştır. Ayrıca sadece filmlerde görebildiğimiz ve Türkiye’de üretilen robot otomobil Letrons’un yaptığı gösteri akıllarda yer etmiştir.

Bu yıl 21-23 Nisan 2019 tarihleri arasında Uluslararası Fuar Merkezinde düzenlenecek olan festivalimizin teması "Doğal Yaşam ve Çevre" olacaktır.

Türkiye’de ilk ve tek çocuk fuarı olma özelliği taşıyan fuarımızda; Ormanya Standı, Doğadan Doğala Etkinlikleri, Sağlıklı Yaşam stantlarının yanı sıra ebru, seramik gibi geleneksel Türk el sanatlarından pişmaniye çekimine, origamiden cam üflemeye, uçurtma yapımından bez bebek yapımına kadar farklı alanlarda birçok aktivite yapılacaktır. Çeşitli konserler, yarışmalar ve bir dünya eğlenceli aktiviteler ile yerli ve yabancı çocuklar 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını coşkuyla kutlama fırsatı bulacaktır.

Her yıl hiçbir ücret ödemeden eğlenirken öğreten bu muhteşem organizasyonda katılımın her geçen yıl daha da artması, Türkiye’nin bu en büyük çocuk fuarının sadece Kocaeli’nde değil, bütün Doğu Marmara’da (İstanbul Anadolu yakasından Bolu’ya kadar) ilgi gördüğü ve takip edildiği gerçeğini bize sunmaktadır.

Bu yıl da 47 ülkeden gelen çocuklarla şenlenecek etkinliğimiz; yarının büyükleri, ülkemizin geleceği olan çocuklarımıza Kocaeli Büyükşehir Belediye’mizin hediyesidir.

Bu eğlence sizlerin, Çocuk Bayramınız kutlu ve mutlu olsun…

Hepinizin gözlerinden öperim…                                                                                                                      Doç. Dr. Tahir Büyükakın

  Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı