Suriyeli Çocuklara Bi Dünya Oyuncak

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenecek olan 23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivali 18-24 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek. 41 ülkeden 1000’in üzerinde çocuğun katılacağı ‘Çocuk Eğitim, Eğlence ve Bilim Fuarı’nda Suriyeli çocuklar için oyuncak toplanacak.

 

 

SURİYELİ MÜLTECİLER İÇİN

Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçirdiği ‘Suriyeli Çocuklara Bi Dünya Oyuncak’ kampanyası kapsamında fuar alanına kurulacak gerçek araba boyutundaki kumbaraya Kocaelili minikler oyuncak atacak. Kentin dinamikleri ile birlikte yürütülen proje kapsamında toplanan oyuncaklar Hatay’da kurulan Suriyeli mültecilerin bulunduğu kamptaki çocuklara teslim edilecek.

 

 

KOCAELİ ULUSLARARASI OYUNCAK MÜZESİ

Bu arada geçtiğimiz yıl temelleri atılan Kocaeli Uluslararası Oyuncak Müzesi için de çalışma yapılacak. 41 ülke ve Türkiye’nin 7 bölgesinden gelen yaklaşık 150 oyuncakla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın katılımıyla açılan Kocaeli Uluslararası Oyuncak Müzesi açılmıştı. Genişleyerek büyüyecek olan oyuncak müzesi Kocaeli ve Türkiye için eşsiz bir kültürel birikim haline dönüşecek.

 

 

Bİ DÜNYA EĞLENCE

Bu yıl 5’incisi gerçekleştirilecek olan 23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivali , TRT’nin organizasyonundan sonra ülke çapında düzenlenen en büyük ikinci organizasyon özelliğini taşıyor. 20-23 Nisan tarihleri arasında 30.000 m2 kapalı alana sahip Kocaeli Uluslararası Fuar Merkezi’nde ‘Çocuk Eğitim, Eğlence ve Bilim Fuarı’ kurulacak. Çocuklar için hem eğitici hem de eğlendirici birçok atölye, etkinlik ve gösterinin yer alacağı fuar alanında ‘Bilim’ temalı özel bir bölüm oluşturulacak.

 

 

 

2012’DE 130 BİN ZİYARETÇİ

Öte yandan Festival kapsamında 41 ülkeden Kocaeli’ne gelen yabancı uyruklu çocuklar, Türk ailelerin yanında misafir ediliyor. 2012’de gerçekleşen Çocuk Eğitim ve Eğlence Fuarı 4 günde yaklaşık 130 bin ziyaretçiyi ağırlamış, bunun yüzde 70’ini çocuklar oluşturmuştu. Bulunduğu bölge itibariyle sadece Kocaeli halkına hitap etmeyen fuara çevresinde yer alan İstanbul, Bursa, Ankara, Adapazarı gibi illeri de kapsaması itibariyle bölgesel bir katılım gerçekleşiyor. Bu yıl fuara 200 bin ziyaretçi bekleniyor.