Anadolu Leoparı´na yoğun ilgi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği, Eğitim ve Eğlence Fuarı’nı gezenler özellikle bir stant önünde farklı bir heyecan yaşadı. Kısa süre önce Diyarbakır’da öldürülen ve yaklaşık 40 yıl sonra Anadolu’da ilk kez görülen leoparın tahnitini görenler şaşkınlığını gizleyemedi. Özellikle küçük çocuklar kocaman dişleri ve heybetli görünüşüyle cam fanusun içinde sergilenen Anadolu Leoparı’nı şaşkınlıkla seyretti.

 
BU STANTLAR ÇOK FARKLI
Büyükşehir’in Türkiye’de ilk ve tek çocuk fuarını gezenler, sergilenen oyunlar ve performans gösterilerinin yanı sıra stantlara da ayrı bir vakit ayırdı. Kuşkusuz Faruk Yalçın Darıca Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı ile Orman ve Su İşleri Kocaeli Şube Müdürlüğü’nün stantlarıyla bunların önündeki fosil sergisi ayrı bir dikkat çekti.
 
 
FARUK YALÇIN HAYVANAT BAHÇESİ
Faruk Yalçın Darıca Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı yetkilileri açtıkları stantta çeşitli hayvanların tahnitlerini sergilerken kurt, yaban kedisi, dağ keçisi, maymun, leylek, tavşan ve akbaba gibi doldurulmuş hayvanlar dikkatle incelendi. Botanik parkının standına gelen çocuklar, hayvan maskeleri de yaptı. Ayrıca hayvan yumurtaları ve iskeletlerden oluşan sergiyi de dolaştı.
 
 
NESLİ TÜKENDİ SANILIYORDU
Fuarın en çok ilgi çekenlerinden birisi ise Anadolu Leoparı oldu. 19 Ocak 1974’te Ankara Beypazarı’nda son kez görülen ve nesli tükendiği zannedilen Anadolu Leoparı, 3 Kasım 2013’te bu kez Diyarbakır’da ortaya çıkmıştı. Bir çoban tarafından öldürülen leopar, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından doldurularak sergilenmeye başlandı. Büyükşehir’in fuarında sergiye konulan Anadolu Leoparı, yırtıcı memeliler arasında önemli bir yer tutuyor.
 
 
ANADOLU LEOPARI DİKKAT ÇEKTİ
Heybetli görünüşü ve uzun dişleriyle görenleri hayrete düşüren Anadolu Leoparı, çocukların da dikkatini çekti. Çocuklar bir yandan dondurulmuş leoparı dikkatle incelerken, bir yandan da anne ve babaları hatıra fotoğrafı çekti. Stantta vahşi yaşamın ve doğanın korunmasına yönelik broşürler de dağıtıldı.
 
 
MİLYONLARCA YILLIK FOSİLLER
Her iki standın önünde ise fosil sergisi yer aldı. Günümüzden milyonlarca yıl önce yaşamış canlıların fosillerinden oluşan sergiyi gezenler, canlıların nasıl fosilleştiği konusunda da bilgilendirildi. Büyükşehir’in Eski Gölcük Yolu üzerindeki Uluslararası Fuar Merkezi’nde gerçekleşen 23 Nisan Çocuk Şenliği, 26 Nisan Cumartesi akşamına kadar açık kalacak.