Bu gala başka "Gala"

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği ve bu sene 9.su yapılan 23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivali 3 gün süre ile Uluslararası Fuar Alanı’nda Kocaelilileri ağırladı. Çocuklar aileleriyle birlikte etkinliklerin bulunduğu alanları doldurdu. Fuar, barış ve dostluk mesajları ile yankılanırken, konuk ülke çocuklarının dans gösterilerini sunduğu muhteşem gala programı ile taçlandı.    

 
KONUK ÜLKE ÇOCUKLARININ DANSLARI BÜYÜLEDİ
23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivali galası 41 ülke çocuklarının folklor gösterileri ile başladı. İlk olarak Türkiye grubu ile başlayan gösteriler dünya çocuklarının danslarıyla devam etti.  Geleneksel kıyafetleri ile sahneye birer birer çıkan ülkeler, danslarıyla salona gelenleri adeta büyüledi. 41 ülkenin çocuklarının sergilediği danslar ve kıyafetleri renkli görüntüler oluşturdu. Dünya çocuklarının danslarını ilgiyle izleyen izleyiciler, bol bol alkışları ile çocuklara eşlik etti. 
 
 
BARIŞ VE KARDEŞLİK MESAJLARI DAMGA VURDU
Barış ve kardeşlik mesajlarının damga vurduğu gala programına, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Başkan Vekili Zekeriya Özak, Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ali Yeşildal, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Hasan Yılmaz, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Raşit Fidan, Teftiş Kurulu Başkanı Süleyman Büyükşahin, dünya çocukları ve Kocaelililer katıldı.
 
 
“ÇOCUKLAR SAFTIR, TERTEMİZDİR”
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu dünyanın dört bir yanından gelen bütün çocuklarımıza, konuklarımıza tekrar hoş geldiniz  diyerek “Daha nice bayramlara hep birlikte ulaşmayı, birlikte kutlamayı temenni ediyorum. Bizler, bütün çocuklarının tertemiz bir fıtrat üzerine yaratıldığına inanan bir medeniyetin mensuplarıyız. Çocuklar saftır, temizdir, baharda uçuşan kelebekler gibi narindir. Çocuklarımıza verdiğimiz değerin, gösterdiğimiz özenin en anlamlı yansımalarından biri, devletimizin kurucusu Atatürk’ün çocuklarımıza armağan ettiği bu bayramdır.” İfadelerini kullandı.
 
 
“SESİMİZ HER YIL DAHA DA GÜRLEŞİYOR”
Rengi, dili, dini ne olursa olsun dünyanın bütün çocuklarının tek bir dil konuştuğunu kaydeden Başkan Karaosmanoğlu” Belki biz anlamayız ama onlar birbirinin dilinden çok iyi anlar. Çocuk, dünyanın her yerinde çocuktur. Almanya’da da Pakistan’da da,  Irak’ta da, Azerbaycan’da da, çocuklar sevmeyi ve sevilmeyi isterler. Savaşsız, huzur dolu yarınlar isterler. O güzel sesleri ile bunun için haykırırlar. Çok şükür bu yıl 9’uncu kez gerçekleştirdiğimiz bu etkinliklerle sesimiz, dünyanın dört bir tarafında yankılanıyor. Sesimiz, her geçen yıl; biraz daha gürleşiyor.” dedi.
 
 
“DÜNYAYI SİZLER BARIŞ ÜZERİNE KURACAKSINIZ”
“Burada temeli atılan dostluklar çocuklarımızın yüreğine ekeceğimiz sevgi tohumları, bir gün ulu bir çınar olacak.” diyen Başkan Karaosmanoğlu sözlerine şöyle devam etti.” Dünya bir gün huzura erecekse, ekilen bu sevgi tohumlarıyla, kardeşlik tohumlarıyla mümkün olacak. Sevgili çocuklar, İnanıyorum ki yenidünyayı sizler barış üzerine kuracaksınız. Sevgi üstüne kuracaksınız. Yurt dışından Kocaeli’mize gelmiş olan sizler, bundan böyle bizim çocuklarımızsınız. Türkiye’de Kocaeli’de de artık birer aileniz, kardeşleriniz, anneniz, babanız var. Burada kültürümüzü yakinen tanıma fırsatı buldunuz. İnanıyorum ki gittiğiniz zaman bizleri unutmayacak, gönüllü kültür elçilerimiz olacaksınız.”
 
 
BARIŞ MESAJLARI VERİLDİ
Gala’da Türkiye Beyin Olimpiyatları ve Zeka Yarışmasında ilk üçe giren başarılı takımlar, kupa ve madalyalarını Başkan Karaosmanoğlu’nun elinden aldı. 23 Nisanı taçlandıran Gala programının sonunda ise tüm konuk ülke çocukları kardeşlik ve barış dansında buluştu. Sahneye çıkan dünya çocukları danslarıyla dünyaya barış mesajları verdi.
 
 
RAFADAN TAYFA MÜZİKALİ İLE SON BULDU
Gala programının ardından çocukların televizyonlardan zevkle izlediği Rafadan Tayfa Müzikali yapıldı. TRT Çocuk kanalında tüm çocukların sevgilisi olan Rafadan Tayfa, çocuk ve ailelerine muhteşem saatler geçirtti. Kamil, Akın, Hayri gibi karakterleri ile izleyicileri kendine hayran bırakan Rafadan Tayfa Müzikali, çocuklara zevkli anlar yaşattı.