Türkiye Beyin Olimpiyatlarının Şampiyonu İzmit Bilim ve Sanat Merkezi oldu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 23 Nisan Uluslararası Bilim ve Çocuk Festivali bünyesinde düzenlediği ve 332 çocuğun katıldığı Türkiye Beyin Olimpiyatları ve Zeka Yarışması’nı İzmit Bilim ve Sanat Merkezi kazandı.  Kıyasıya mücadeleye sahne olan final mücadelesinde rakiplerinden az bir puan farkıyla sıyrılan İzmit Bilim ve Sanat Merkezi’ni, elde ettiği ikincilikle İstanbul Bahçelievler İTO Bilim ve Sanat Merkezi takip etti. Yarışmada Düzce Bilim ve Sanat Merkezi üçüncü, Hatay Bilim ve Sanat Merkezi dördüncü, Sıdıka Akdemir Bilim ve Sanat Merkezi ise beşinci olmaya hak kazandı. Dereceye giren birinci takım 9 bin, ikinci olan takım 6 bin, üçüncü olan takım 3 bin, ilk üçe giren öğretmen 1.500, finalist öğrenci-öğretmenler ise 4 bin 200 TL nakdi ödül almaya hak kazandı.

BAŞARILI 7 TAKIM İÇİN TÖREN DÜZENLENDİ

Sonuçların açıklanmasının ardından Beyin Olimpiyatlarında ilk üç takım dışındaki 7 takım için kupa ve madalya töreni düzenlendi. Başarılı takımlar kupa ve madalyalarını Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ali Yeşildal, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Hasan Yılmaz ve Türk Beyin Takımı Kaptanı Ferhat Çalapkulu’nun elinden aldı.
 
İLK ÜÇ TAKIM KUPA VE MADALYALARINI GALADA ALDI
Türkiye Beyin Olimpiyatları ve Zekâ Yarışmasında ilk üçe giren takımlar ise kupa ve madalyalarını 23 Nisan Gala Programı’nda aldı. İzmit Bilim ve Sanat Merkezi, İstanbul Bahçelievler İTO Bilim ve Sanat Merkezi ile Düzce Bilim ve Sanat Merkezi ödül ve kupalarını Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun elinden aldı. Başkan Karaosmanoğlu dereceye giren başarılı çocuklarla hatıra fotoğrafı çektirdi.
 
 
İZMİTLİ ÇOCUKLARIN BAŞARISI
23 Nisan etkinlikleri kapsamında düzenlenen ve farklı illerden gelen 332 öğrencinin katıldığı Türkiye Beyin Olimpiyatları ve Zeka Yarışması’nda İzmitli çocuklar başarılarıyla göz doldurdu. Yarışmanın finalinde elde ettikleri 2643 puanla şampiyon olmaya hak kazanan İzmit Bilim ve Sanat Merkezi sevinçlerini eğitmenleriyle kutladı.
 
 
PUANLAR BİRBİRİNE YAKIN
Öte yandan final yarışmasının sonunda takımların birbirine olan puan yakınlıkları dikkat çekti. Yarışmada 2643 puanla birinci olan İzmit Bilim ve Sanat Merkezi’ni, elde ettiği 2599 puanla İstanbul Bahçelievler İTO Bilim ve Sanat Merkezi takip etti. Final yarışmasında Düzce Bilim Sanat Merkezi 2284, Hatay Bilim ve Sanat Merkezi 2093, beşinci olan Sıdıka Akdemir Bilim Merkezi ise 1985 puan aldı.
 
 
ZOR AMA EĞLENCELİ SORULAR
Finale çıkan 5 takım yarışmada Yıldız Savaşları, Sudoku, Sayı Bulmaca, Hazine Avı, İç içe Yollar, Farklı Komşular, Ardışıksız Sudoku, Dört harfli, Apartmanlar ve Dijital İşlemlerden oluşan konularındaki soruları yanıtladı. 
 
 
İŞTE İLK 10
Türkiye Beyin Olimpiyatları ve Zeka Yarışması’nda ilk 10’a giren takımlar ise şöyle:
 
1.İzmit Bilim ve Sanat Merkezi
2 İstanbul Bahçelievler İTO Bilim ve Sanat Merkezi
3.Düzce Bilim ve Sanat Merkezi
4.Hatay Bilim ve Sanat Merkezi
5.Sıdıka Akdemir Bilim ve Sanat Merkezi
6.Burdur Alpaslan Alican Bilim ve Sanat Merkezi
7.Şahin Bey Bilim ve Sanat Merkezi 
8. Nezihe Derya Baltalı Bilim ve Sanat Merkezi 
9. Manisa Bilim ve Sanat Merkezi 
10. Kadıköy Bilim ve Sanat Merkezi