23 Nisan Festivali kortej yürüyüşüyle başladı

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği 41 ülkeden 1000 çocuğun gerçekleştirdiği kortej yürüyüşüyle başladı. Yürüyüş yolundan Büyükşehir Belediyesi önüne kadar yürüyen ve Kocaelilileri selamlayan dünya çocukları barış ve kardeşlik mesajları verdi. Farklı ten ve renklerin bir arada olduğu yürüyüş sonunda hatıra fotoğrafı çekilerek bu an ölümsüzleştirildi.

 

41 ÜLKEDEN 1000 ÇOCUK

41 ülkeden 1000 çocuğun katıldığı etkinlik kapsamında dünya çocukları Nuh Çimento İlköğretim Okulu önünden başladıkları yürüyüş kapsamında yürüyüş yolu üzerinden Kocaeli Büyükşehir Belediyesi önüne kadar yürüdü. Yoğun ilgi gösterilen korteji Kocaelililer el sallayarak selamlarken kortejdeki dünya çocukları da kendi ülkelerine özgü oyunları oynayarak doyasıya eğlendiler.

 

BAŞKAN VEKİLİ ÖZAKLA HEDİYELEŞTİLER

Büyükşehir Belediyesi önünde düzenlenen hediyeleşme programına katılan çocuklar getirdikleri hediyeleri Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak’a hediye etti. Başkan Vekili Özak’ın çocuklara hediyeler verdiği programa Genel Sekreter Yardımcıları Tahir Büyükakın ve Ercan Yazıcı, dünya çocukları, grup liderleri, grup sorumluları, aileler ve çocukları katıldı.

 

EN BÜYÜK GÜZELLİĞİMİZ İNSANLARIMIZ VE ÇOCUKLARIMIZ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Özak, yaptığı konuşmada çocukların sevinç kaynağı olduğunu vurgulayarak, “Bizim şehrimizin en büyük güzelliği içinde yaşayan insanları ve çocukları. Burada kaldığınız süre içerisinde inşallah bunu fark edeceksiniz. Sizi misafir edecek ailelilerimiz, sizlerin burada yeni anne - babalarınız olacak. Sizler, artık bizim de çocuklarımızsınız. Gözümüzün nurusunuz” dedi.

 

KOCAELİ’Yİ ÖMÜR BOYU UNUTAMAYACAKSINIZ

Başkan Vekili Özak, “Ülkemizde, Kocaeli’nde, geçirdiğiniz günleri, ömrünüz boyunca unutamayacaksınız. Hep güzel hatıralarla anacaksınız. Ayrılırken; sizin de, bizim de gözlerimiz nemlenecek. Burada sizin için dolu dolu bir program hazırladık. 20 bin metrekarelik dev bir alanda, sizler için adeta yeni bir dünya kurduk” ifadelerini kullandı.

 

SAĞLAM DOSTLUKLAR KURULACAK

Dünya çocuklarının 4 gün boyunca doyasıya eğleneceğini söyleyen Başkan Vekili Özak, “Hem sağlam dostlukların temelleri atılacak hem eğitim ve eğlenceyi bir arada yaşayacak hem de hünerlerinizi sergileme imkânı bulacaksınız. Kısacası bi’ dünya eğlenceye, doyacaksınız. Burada Kocaeli’nde temelini atacağınız dostluklar, daha güzel, daha huzurlu, daha mutlu bir dünyanın da teminatı olacaktır” ifadelerini kullandı.

 

20 - 23 NİSAN FUAR ALANI PROGRAMI

Yarın (20 Nisan Cumartesi) başlayacak olan Çocuk Eğitim, Eğlence ve Eğlence Fuarı 20 – 23 Nisan tarihleri arasında Uluslararası Fuar Merkezi’nde saat 10.00 – 20.30 arası çocukların ve ailelerinin hizmetinde olacak.  2013 yılı sonunda Türkiye’nin en büyük Bilim Merkezi ve Kâğıt Müzesi’ni açacak olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bu konuya dikkat çekmek amacıyla bu yıl Fuarın ana konseptini “Bilim” olarak belirledi.

 

KENDİ ROBOTLARINI ÜRETECEKLER

Fuarda çocuklar, atıklardan kâğıt yapımını öğrenecek, Kaz ve Keşfet atölyesi ile arkeolojik kazı yapacak, elektronik devre ve elektronik örümcek yapımı öğrenirken kendi robotlarını üretecekler.

 

UÇURTMA, GEMİ VE UÇAK YAPIMI

Ayrıca çocuklar doğal bitkilerle kendileri için parfüm üretirken, kimya deneyleri ile böceklerin dünyasında keşfe çıkacak, botanik bahçesinde kendi bitkisini dikecek, uçurtma, gemi ve uçak yapımını öğrenecek, cam üfleme standlarında camın yapımına tanıklık edecek, dijital oyun alanında sınırsız eğlence yaşayacak.

 

TÜRKİYE’NİN SEÇKİN KURUMLARI FESTİVALDE

23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivali’nde Türkiye’nin önde gelen bilim merkezleri ve kuruluşları da bulunacak. Aralarında İTÜ Bilim Merkezi, Türk Beyin takımı, MAD Science, BASF, Bursa Bilim Merkezi, Türk Hava Kurumu, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi, Milli Eğitim Bakanlığı, Kocaeli Bilim-Sanat Merkezi,  İstanbul Go Okulu, Bayrampaşa Bilim Merkezi, Kocaeli Gençlik Spor Merkezi, Derince Belediyesi Engelsiz Yaşamı Destekleme Merkezi, Kocaeli Gençlik Meclisi Bilim Kulübü miniklere festival boyunca bilimsel çalışmalar sunacaklar.

 

“SURİYELİ ÇOCUKLARA Bİ DÜNYA OYUNCAK”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bir yandan büyük organizasyonlara imza atarken diğer yandan da sosyal sorumluluk projelerini unutmuyor. Büyükşehir Belediyesi bu yıl da ülke genelinde ses getirecek olan “Suriyeli çocuklara Bi Dünya Oyuncak Kampanyası” düzenliyor. Kentin dinamikleri ile birlikte yürütülen proje kapsamında festival boyunca fuar alanına kurulacak gerçek araba boyutundaki kumbaraya, miniklerin attığı oyuncaklar festival sonunda toplanacak ve Hatay da kurulan Suriyeli mültecilerin bulunduğu kamptaki çocuklara teslim edilecek.